użytkowanie i konserwacja futerałów - ARTONUS - profesjonalne zabezpieczenie instrumentów muzycznych

Przejdź do treści

użytkowanie i konserwacja futerałów

INSTRUKCJE
 
OGÓLNA INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA I KONSERWACJI FUTERAŁÓW
         Futerały służą do przechowywania i transportu instrumentów muzycznych w różnego rodzaju warunkach. Zabezpieczają przed zabrudzeniem instrumentu, negatywnym wpływem wahań temperatury i wilgotności powietrza odpowiednio do rodzaju ich konstrukcji. Futerały, w zależności od budowy i surowca z którego są wykonane, chronią dodatkowo instrument przed urazami mechanicznymi - skutkami działania siły fizycznej.  
         W miarę możliwości, należy unikać przechowywania i eksploatacji futerałów w warunkach ekstremalnych (silne nasłonecznienie, silny deszcz) oraz w sytuacjach nietypowych (nie należy rzucać i przygniatać, jeśli nie są do tego przystosowane), ponadto nie używać do celów niezgodnych z przeznaczeniem. Futerały wykonane są z materiałów palnych - należy unikać kontaktu z ogniem i wysokimi temperaturami.
         Każdy futerał przed jego podniesieniem należy zapiąć na zamki. Podniesienie futerału z pominięciem czynności zapięcia zamków może spowodować wypadnięcie instrumentu i jego uszkodzenie.  

         Futerału nie należy użytkować, gdy elementy łączące (zawiasy, zamki) ulegną przypadkowemu uszkodzeniu - należy je naprawić. Eksploatacja w takim stanie może spowodować dalsze niszczenie całego futerału oraz może doprowadzić do uszkodzenia znajdującego się wewnątrz instrumentu.
niewłaściwe zastosowanie futerału wiolonczelowego
skutki podniesienia niezamkniętego futerału skrzypcowego

         Należy zwrócić szczególną uwagę na stan służących do przenoszenia elementów – rączki, pasów i szelek oraz elementów łączących je z futerałem ( karabinki, półkółka itp.) Jeśli elementy te uległy zużyciu, należy wstrzymać się z ich użytkowaniem i naprawić je lub wymienić na nowe.

         Właściwa eksploatacja i dbałość o futerał zapewni Tobie komfort użytkowania, a Twojemu instrumentowi prawidłowe zabezpieczenie.
inne zastosowanie futerału na skrzypce...

WYPOSAŻENIE:

higrometr w futerałach do instrumentów produkcji Artonus
         Niektóre futerały posiadają higrometr służący do mierzenia wilgotności powietrza. Urządzenie to jest niezbędne w przypadku instrumentu lutniczego wykonanego z drewna. Wilgotność powietrza ma istotny wpływ na stan techniczny instrumentu, a co za tym idzie na brzmienie (przy zbyt niskiej wilgotności drewno rozsycha się i pęka - instrument traci dźwięk). Najlepsza wilgotność dla instrumentu lutniczego to 45-70%.  
         Do utrzymywania właściwej wilgotności wewnątrz futerału konieczny jest specjalny nawilżacz. Wybrane modele futerałów firmy ARTONUS posiadają takie właśnie urządzenie. W obudowie nawilżacza umieszcza się specjalny wkład nasączany wodą, który emitując z siebie wodę utrzymuje właściwą wilgotność powietrza w futerale. Szczegółowa instrukcja napełnienia wkładów wodą znajduje się na etykiecie opakowania zawierającego wkłady lub w zakładce INSTRUKCJE.  
higrometr w futerałach do instrumentów produkcji Artonus
"srebrna woda"do napełniania nawilżaczy w futerałach Artonus
         Do nawilżaczy najlepiej jest stosować specjalnie do tego celu produkowaną wodę bakteriobójczą i grzybobójczą o nazwie handlowej “SREBRNA WODA”. Stosowanie przez dłuższy czas innego rodzaju wody, może spowodować powstanie w futerale grzybów i pleśni. W przypadku stosowania innych płynów nawilżających niż polecane, producent nie bierze odpowiedzialności za stan futerału.
         Przed rozpoczęciem użytkowania futerału należy usunąć z jego wnętrza absorbent wilgoci - woreczek z granulkami. Pozostawienie go wewnątrz będzie zaburzać funkcję nawilżania. Absorbent wilgoci można zachować oddzielnie i użyć go w przypadku niepożądanego, nadmiernego zwilżenia wnętrza.
         Do większości futerałów i pokrowców dołączone są pasy, szelki pozwalające na noszenie wyrobu nie tylko w ręce ale również odpowiednio na ramieniu, bądź na plecach.
mocowanie szelek z ochraniaczami w futerałach Artonus

KONSERWACJA FUTERAŁÓW  
Elementy z tworzywa sztucznego oraz skaju - w razie zabrudzenia wyczyścić przy użyciu zwilżonej wodą tkaniny lub gąbki, a następnie wytrzeć do sucha i wypolerować przy użyciu dostępnych środków do ochrony i konserwacji tworzyw sztucznych. Doskonałe efekty można uzyskać stosując preparaty przeznaczone do kokpitów samochodowych.

Elementy metalowe - czyścić przy użyciu wody jedynie w sytuacjach koniecznych, najlepiej jednak stosować do tego celu tkaninę zwilżoną środkami natłuszczająco-konserwującymi (np. na bazie teflonu lub silikonu). Mechanizmy metalowe zamków - do smarowania używać olejów specjalnie do tego celu przeznaczonych (przykładowo olej do maszyn precyzyjnych).

Zewnętrzna tkanina kaletnicza - czyścić przy użyciu zwilżonej wodą gąbki z użyciem środków piorąco-czyszczących (np. mydłem), mocne zabrudzenia czyścić delikatną szczoteczką. Tkaninę kaletniczą należy chronić przed mechanicznym przecieraniem. Powłok z tkanin nie należy nabłyszczać.

Elementy za skóry naturalnej – Do czyszczenia elementów ze skóry naturalnej najlepiej użyć specjalnego preparatu do czyszczenia tego typu skór (ważne jest, żeby nie zawierał rozpuszczalnika). Po zakończeniu czyszczenia należy nanieść na powierzchnie skóry krem ochronny przeznaczony do konserwacji skór naturalnych.

Zamek błyskawiczny - należy chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi (szczególnie przed przecieraniem). W przypadku trudności z zamykaniem zamka, nie należy robić tego na siłę, lecz znaleźć przyczynę i ją usunąć. Dbałość o prawidłowe działanie zamka błyskawicznego zapewni jego długotrwałe użytkowanie.
 
Wnętrze futerału - w przypadku zabrudzenia najlepiej wyczyścić odkurzaczem. Nie należy czyścić za pomocą wody! Może się zdarzyć, że wewnątrz futerału pozostaną trudne do usunięcia ślady po kalafonii. Ślady takie można spróbować oczyścić dostępnymi alkoholami (takim jak np. metanol, etanol czy izopropanol). Czyszczenie wnętrza za pomocą alkoholu należy przeprowadzać powierzchniowo - nie
należy materiału wyściełającego futerał nasączać płynem, gdyż grozi to jego odklejeniem.

Nie polecamy czyszczenia kalafonii z powierzchni instrumentu lutniczego, gdyż grozi to zmyciem z niego powłoki lakierniczej.

Jeśli masz jakieś wątpliwości nie wahaj się skontaktować z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.
PL 57-300 KŁODZKO, Stary Wielisław 32a tel./fax: +48 74 868 25 93 e-mail: artonus@artonus.com
tel./fax: +48 74 868 25 93 e-mail: artonus@artonus.com
Wróć do spisu treści